Witamy na oficjalnej stronie centrum handlowego „Dom i Wnętrze”.
Firma oferuje szeroki asortyment artykułów budowlanych oraz innych produktów niezbędnych do kompleksowego wykończenia wnętrz. Staranność wykonanych prac, fachowe porady i solidność oferowanych produktów to główne cechy naszej działalności.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Porady
Zapraszamy Państwa do skorzystania z ciekawych i skutecznych porad Fachowca, które pomogą we właściwym wyborze naszych produktów i sprawią że będą one służyły Państwu przez długi czas!
Najczęstsze pytania
Pielęgnacja podłogi
Zazwyczaj bywa tak, że odkładamy czyszczenie podłogi do momentu, kiedy jest to konieczne. Jednak im dłużej pozostawiamy zabrudzenia i plamy, tym bardziej wnikają one w podłogę. Zatem regularne i częste czyszczenie podłogi oznacza mniej pracy i większy efekt i z pewnością pomoże zachować piękno i wygląd Twoich podłóg.
Jeśli posiadasz laminat to odkurzaj lub wycieraj całą podłogę wilgotnym lecz nie mokrym mopem, spryskanym roztworem do czyszczenia laminatu. Na koniec szybko wytrzyj suchym mopem lub ścierką. Jeśli na tomiast posiadasz drewno, do zachowania pięknego wyglądu podłogi potrzebna jest tylko szmatka do polerowania i szczotka. Od czasu do czasu przetrzyj wilgotną, lecz nie mokrą szmatką.
Proste wskazówki:
- Stosuj wycieraczkę przy wejściu, aby zapobiec wnoszeniu brudu do domu.
- Filcowe lub plastikowe podkładki pod nogami mebli zapobiegną pozostawianiu śladów, wgnieceń i zadrapań.
- Przesuwaj ciężkie meble prze podnoszenie, nie przesuwanie.
- Nigdy nie rozpylaj produktów czyszczących bezpośrednio na podłogę.
- Nie pastuj i nie woskuj.
Na jakim podłożu można zamontować podłogę?
Podłogi można montować na różnych powierzchniach:
- Beton, płytki, kamień i marmur - laminat i drewno
- Podłoga drewniana - laminat i drewno
- dywan z bardzo krótkim włosem - laminat i drewno
Powierzchnia, na której kładziemy podłogę powinna być w miarę równa i sucha.
Panele laminowane - idealna alternatywa
Popularną alternatywą dla drewnianych podłóg są laminowane panele. Ich niewątpliwą zaletą jest oczywiście cena- są zdecydowanie tańsze od materiałów, które imitują. Panele występują w tak wielu odcieniach i wzorach, że łatwo je dopasować do każdego wnętrza. Niektóre z nich wykonane są z takich materiałów, że na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić czy to naturalne drewno, czy też laminowana kopia.
Laminowane panele to właściwie już gotowa podłoga. Jej ułożenie nie wymaga pomocy fachowca. Można z łatwością ułożyć ją samemu, a potem nie trzeba jej cyklinować ani lakierować. Odpadają czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące - panele wystarczy zamieść miękką szczotką, a zabrudzenia usunąć ścierką z dodatkiem delikatnego płynu. Wysokiej jakości panele powinny dobrze do siebie przylegać, nie pozostawiając szczelin, w którch mógłby się gromadzic brud i kurz.
Laminowane panele są trwałe, odporne na wgniecenia, uderzenia i ścieranie, dlatego mogą nam służyć przez wiele lat.
W porównaniu z tymi zaletami, wad jest zdecydowanie mniej. Decydując się na wybór paneli, nie należy jednak zapominać, iż mimo coraz lepszych materiałów oraz jakości wykonania pozostają one wciąż sztuczną imitacją naturalnego drewna. Drugą wadą tego rozwiązania jest akustyczność paneli - podłoga przenosi odgłos kroków, każdy przedmiot, który upadnie również może być dość dobrze słyszalny. Aby zniwelować tę niedogodność, wystarczy jednak zastosować specjalny podkład wyciszający.
Podsumowując - panele laminowane świetnie sprawdzą się, gdy nie chcemy lub nie możemy sobie pozwolić na drewnianą podłogę. Są łatwe w czyszczeniu i trwałe, dzięki czemu mogą cieszyć nasze oko przez długie lata.
Podłogi drewniane
Drewno jest ponadczasowym materiałem użytkowym nie tylko ze względu na swoją trwałość i możliwość regeneracji, ale również estetycznym- przybliżającym człowieka do natury. W przypadku podłóg stosuje się materiał przetworzony w niewielkim stopniu, przez co pozostaje hipoalergiczny. Wyższość drewnianej podłogi nad laminowanymi panelami polega przedewszystkim na niepowtarzalności usłojenia, komponującego się nierzadko w fantastyczne wzory oraz intrygującej naturalnej barwie, zmieniającej się pod wpływem promieni słonecznych. Różnorodność gatunków drewna pod względem jego usłojenia i barwy jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta. Różne stopnie twardośći, odporności na ścieranie i kurczliwości pozwalają natomiast na stosowanie ich w wielu pomieszczeniach i aranżacjach.
Nie należy zapominać również o walorach zdrowotnych drewna. Właściwości drewna wpływają na regulację mikroklimatu w pomieszczeniu. Nadmierna ilość wody z powietrza zostaje wchłonięta, a w suche pory roku drewno tę wilgoć oddaje, poprawiając dzięki temu warunki klimatyczne w pomieszczeniu. Warto jednak zaznaczyć, że w okresie grzewczym, gdy w pomieszczeniu jest sucho, pomiędzy elementami dreanianymi mogą pojawić się niewielkie szczeliny. Nie świadczy to o defekcie podłogi, a jedynie o jej naturalnym pochodzeniu. Ponadto drewno jest materiałem ekologicznym, który oddycha i jonizuje powietrze, dzięki czemu podłoga nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, co znacznie wpływa na utrzymanie jej w czystości. Naturalne posadzki gwarantują wrażenie "ciepłej podłogi" oraz tłumią hałasy, co wpływa korzystnie na komfort ich użytkowania.
Podłoga drewniana jest inwestycją na długie lata. Z biegiem lat szlachetnieje i nadaje wnętrzom niepowtarzalnego uroku i charakteru. Wszelkie uszkodzenia można łatwo niwelować poprzez szlifowanie i lakierowanie. Wielu producentów proponuje deski klejone warstwowo, dzięki czemu są one dodatkowo odporne na odkształcenia. Wszystkie te cechy niewątpliwie przemawiają za wyborem właśnie podłogi drewnianej.
Drewno w kuchni
Gdy planujemy wymianę podłogi w kuchni, pierwszym rodzajem, jaki przychodzi nam na myśl są oczywiście kafelki. Dlaczego? Przedewszystkim dlatego, że nie pochłaniają wilgoci, łatwo usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i są odporne na częste zmiany temperatury. Warto jednak wiedzieć, że oczywiste rozwiązania nie zawsze są najlepsze, a już napewno nie jedyne.
Drewniane podłogi w kuchniach stają się coraz bardziej popularne i doskonale się sprawdzają. Oczywiście właściwy wybór tego typu podłogi do specyficznych warunków użytkowania jest bardzo ważny. Jeżeli w kuchni parzymy jedynie kawę, a gotujemy wyłącznie okazyjnie, drewniana podłoga posłuży nam przez długie lata, bez konieczności specjalnego jej traktowania. Zwykle jednak kuchnia jest centralnym punktem całego domu, w którym ciągle coś się dzieje. Nie trudno zatem o przypadkowe rozlanie czegoś na podłogę, stłuczenie szkła bądź zrzucenie ciężkiej zabawki ze stołu na podłogę przez dziecko. Jeśli więc decydujemy się na drewno w kuchni musimy wybrać odpowiednio wytrzymały jego rodzaj. Należy wybierać spośród gatunków twardych, odpornych na wilgoć i środki chemiczne. Drewno w kuchni narażone jest na nieustanne zmiany mikroklimatu wnętrza, więc trzeba zadbać o to, aby drewniana posadzka wykonana była z gatunku najbardziej odpornego na tego typu zmiany. Biorąc pod uwagę te właściwości najlepiej sprawdzą się podłogi z twardego dębu.
Nie należy również zapominać o odpowiednim zaimpregnowaniu drewna, co zabezpieczy je przed wnikaniem kurzu i wilgoci, a także o właściwej pielęgnacji.
Na koniec jeszcze jedna praktyczna uwaga: decydując się na drewnianą podłogę w kuchni warto wybrać wzór celowo stylizowany na stosunkowo stary - wówczas wszelkie zniszczenia będą jeszcze mniej widoczne.